Det er i år fem år siden Norges første og eneste innendørs skihall åpnet på Lørenskog utenfor Oslo. Nå har SNØ gjort sin største produktutvikling siden starten, og bygget verdens største innendørs snøborg.

"Nå går vi fra å være et skianlegg til også å være en komplett destinasjon for mange flere snøopplevelser. Vi skal fortsatt være et sted for alpinister og skigåere. Samtidig vil vi i større grad bli en turistdestinasjon, der man kan leke i snøen uten ski på beina. Vi har stor tro på at snøborgen vil tiltrekke seg mange nye besøkende, både fra Norge og fra utlandet" sier Ole Christian Mork, daglig leder for SNØ.

Snøborgen er designet og bygget av Shapecrew, et norsk selskap med over 20 års erfaring fra snøbransjen. De har spesialisert seg på snøkonstruksjoner i mange former – fra snowboardparker og hopp til eventområder og snøborger, som denne på SNØ.

Borgen er laget av 400 tonn ren snø og strekker seg over tre etasjer. Den er 30 meter lang, 13 meter bred og har snøvegger opp til fire meter høye. Inne i borgen finner du to issklier, tre tunneler, klatretau, en klatrevegg, balansestokk og flere utkikkspunkt. Her kan man skli, klatre og løpe rundt i snøomgivelser – midt inne i snøhallen, med slalåmbakken og isklatreveggen som nærmeste naboer.

Snøborgen nr-21



"Vi har bygget borgen for å gi en morsom opplevelse både for barn og voksne. De fleste besøkende blir nok barn, men vi skal også bruke borgen som en del av arrangementer og bedriftsbesøk" sier Mork.

For ShapeCrew har prosjektet vært helt spesielt.
"Dette er den største borgen vi har laget, og det er første gang vi har bygget i snø innendørs. Det har vært en utfordring å få produsert nok snø, for den bør være så fersk som mulig. Å lage en slik borg i ren snø er ikke så vanlig i slike prosjekter, og i andre land lages de som regel av is. Men snø gjør det mye mer behagelig å bevege seg inni borgen, og så måtte jo borgen lages på denne måten når skihallen faktisk heter SNØ" sier Jean Moe, CMO i ShapeCrew.

Visit Oslo har stor tro på den nye snøborgen.
"Dette er en gøy nyhet! En snøborg tilpasset barnefamilier gir besøkende en ekte vinteropplevelse, uten at man trenger å stå på ski eller ha med fullt vinterutstyr i kofferten. Dette er en lavterskel, leken og annerledes aktivitet som passer perfekt for besøkende som vil kjenne på snøen og gjøre noe helt unikt mens de er i Oslo" sier Thea Gunnes, leder kommunikasjon og marked i VisitOSLO.

Å komme inn i snøborgen koster mellom 135 og 165 kroner, avhengig av dag og tid på døgnet. Det vil være gratis for foreldre som er med barn. Borgen vil være åpen fra tirsdag til torsdag fra klokken 16 - til 20, og fra 10 til 17 i helgene.